0
admin
26, نوفمبر 2020
203
0

שמונה עקרונות לארגון סביבה לימודית המתאימה לפיתוח לומד בעל הכוונה עצמית:

1 - סביבה המטפחת שיתופיות :

הסביבה הלימודית צריכה לזמן פעילות שיתופית, הן מבחינת המרכיבים הפיזיים שלה, והן מבחינת דרכי ההוראה-למידה ודרכי הערכה הנהוגות בה.

הקניית מיומנויות שיתופיות כגון: התחלקות במשאבים, חלוקת תפקידים (ללמוד בקבוצות וחלוקת תפקידים בתוך הקבוצות), הקשבה לזולת, ניהול דיון, ניהול משא ומתן, התארגנות להשגת מטרות משותפות- הן חלק ממיומנויות שהקנייתן חיונית ביותר לביצוע מטלות שיתופיות.

2 - סביבה המעודדת תרבות חשיבה :

 סביבה המזמנת פעילויות בהן הלומדים נדרשים להעריך רעיונות (דיבייט), להציג טענות המתבססות על ראיות ונימוקים, שקילת דברים  (החוקר הצעיר) (הנואם הצעיר)

3 - סביבה גמישה :

סביבה בה יש גמישות בכמות הזמן המוקדשת לפעילות לימודית נתונה, במקום שהפעילות מתרחשת, ובאופני הלימוד (הגמישות בכיתות א ב).

בתכנון סביבת הלמידה יכולה הגמישות לבוא לידי ביטוי בארגון חלל הלמידה, במקום שבו מתרחשת הפעילות, באופני הלימוד האפשריים ובתכנים הנלמדים (מרכזי הלמידה). חשוב לא פחות לשמור על גמישות ופתיחות מחשבתית גם "תוך כדי הפעולה". במהלך ההוראה ישנה חשיבות להקשבה לידע שיש ללומדים, לתחומי העניין שלהם, למשמעויות שהם מייחסים לדברים .

סביבה לימודית גמישה מאפשרת התייחסות לשונות בין לומדים ומאפשרת למורה פגישות עבודה עם קבוצות תלמידים משתנות לצרכים שונים, כמו: הקניה, הנחיה או תמיכה וכדומה.

 

משימות שמאפשרות אופני ביטוי מגוונים, כמו: ציור, הכנת מצגת מחשב, כתיבה חופשית, מיפוי מושגים, המחזה, בניית דגמים, עבודה עם טקסטים ועוד. כל אלה מזמנים בידי המורה והתלמידים אפשרות לחקור ולהתמקד בנושאים בעלי עניין וחשיבות.

 

אחד המנגנונים המאפשרים הגמשה של סביבת למידה בין כותלי בית הספר הוא שימוש ב"מרכזי למידה". בפינות אלה עובדים התלמידים כל אחד ואחת באופן עצמאי בנושאים שונים הקשורים למטרות הלמידה. כאשר התלמידים עובדים בפינות אלה המורה פנויה למפגשים עם קבוצות לומדים קטנות במהלך השיעור.

 

ה"פינות המפעילות" יכולות להתייחס למטרות המיועדות לכלל ילדי הכיתה, למטרות המרחיבות את הנושא הנלמד מעבר למיומנויות הבסיסיות, כמו גם להעשרת הלמידה. למשל: פינת העשרה המפנה לנושאים שמחוץ לתכנית הלימודים והעשויים לרתק את הלומד, פינת יצירה בהתייחס לנושא הנלמד, פינת קריאה וכדומה.

 

הגמישות באה לידי ביטוי גם במגוון דרכי ההוראה ואמצעי ההוראה שבהן נוקטים המורים. דרכי הוראה מפעילות כוללות: שיח (דיאלוג או דיון בניווט מורה, תלמיד או תלמידה), תהליכי חקר (סיעור מוחין לקישור לידע קודם, ניסויים ותצפיות), הוראה בקבוצות קטנות, סיורים לימודיים או למידה מחוץ לכותלי הכיתה. אמצעי הוראה מגוונים, כוללים: סרטים, וידאו-קליפים, מקורות מידע ממוחשבים, מולטימדיה, פורום מקוון, משחקים , חומרי יצירה. שימוש מושכל במגוון דרכים ואמצעים כאלה תורם להגברת העניין והמוטיבציה ללמידה ולטיפוח כשירויות של הכוונה עצמית בלמידה.

 

סביבת למידה המטפחת הכוונה עצמית צריכה להכיל מרחבים רבים שבהם יתבצעו סוגים שונים של למידה, מרחבים שיאפשרו למידה יחידנית כמו גם אינטראקציות בין הלומדים. הלומדים מחליטים אם לעבוד בתוך הכיתה, ברחבות הכניסה לכיתות או בספרייה, בבית או בבית הספר. תפקיד החדרים, הפרוזדורים, המשטחים והמרחבים משתנה.

שילוב האינטרנט מאפשר הגמשה מרבית של סביבת הלמידה מבחינת המקום, הזמן, סוגי המידע וסוגי האינטראקציות, התלמידים משתתפים בפרויקטים מתוקשבים כמו בדרך לחיים משותפים. במסגרת פרויקטים אלה הם חוקרים תופעות מסביבתם הקרובה; משתפים בממצאים את עמיתיהם מכל הארץ; דנים איתם בדילמות המשותפות; מציעים מגוון פתרונות לבעיה משותפת; מגוון דעות ועמדות בנוגע לספרים משותפים שקראו ובנוגע לקריאה בכלל נחשף בפניהם; הם מציגים את הידע שלהם באמצעות כלים ממוחשבים ומפרסמים אותו לכלל המשתתפים בפרויקט; יש להם הזדמנות לקבל משוב ממומחים, ממורים מבתי הספר האחרים ומעמיתיהם הקרובים והרחוקים.

הלמידה איננה מסתיימת עם סיום יום הלימודים הפורמלי והלמידה איננה מתרחשת בין כותלי הכיתה בלבד, התלמידים לומדים במרכזי למידה במרחבים חוץ-כיתתיים, בספרייה ואף מחוץ לבית הספר.

4 .עידוד הבחירה -סביבה המשדרת בחירה :

סביבה המאפשרת ללומד להתנסות בבחירות מסוגים שונים ומטילה עליו את האחריות לבחירותיו. הבחירה יכולה לתת מענה לשונות. לא עוד תכנית זהה לתלמידים שונים, אלא ליבה משותפת עם התאמות לצרכי התלמידים. באופן הזה נוכל להתקרב להגשמת היעדים: צמצום פערים ופיתוח מצוינות וייחודיות

5 - סביבה שקיימים בה מצבי למידה פתוחים :

סביבה בה תוצרי הלמידה אינם נקבעים מראש ודרכי ההתמודדות וכן דרכי פתרון הבעיות, נתונות להחלטת הלומד. במצבי למידה פתוחים אין תשובה אחת נכונה. התלמידים יכולים להגיע לפתרונות שונים, והערכת תוצרי הלמידה מתבססת על התוצרים עצמם ולא על מטרות הלמידה שנוסחו מראש.

6.יצירת הזדמנויות לתלמידים להעריך את עצמם (סביבה המטפחת הערכה עצמית) :

תפקיד המורה ליצור הזדמנויות בהן יקבל הלומד משוב שוטף ובלתי מאיים על איכות ביצועיו.

 7.פיתוח יחסים דמוקרטיים בסיטואציות הלמידה - סביבה דמוקרטית :

סביבה שבה האקלים דמוקרטי והיחסים בין המורה לתלמידיו ובין התלמידים לבין עצמם מושתתים על ערכים דמוקרטיים. סביבה כזו מעודדת תקשורת פתוחה, חופש הבעה ודו-שיח בין כל המשתתפים כולל שיתוף הלומדים בקבלות הכרעות, בבחירת תוכני הלימוד, וכו'.

 8 .יצירת סביבה מעוררת מוטיבציה פנימית:

מצבי למידה הנשענים על סקרנות הלומדים, סביבה היוצרת מצבי למידה מעניינים, מאתגרים ולא שגרתיים, הלקוחים מסביבתו הטבעית של הילד.

קישור תוכני הלימוד לאקטואליה חברתית ואישית עשוי אף הוא לעודד הנעה פנימית כמו גם הוראה בדרך החקר והגילוי.

 

 

 

 

 

 

 

رابط مختصر للموضوع
لاضافة الموضوع في منتداك
التعليقات
اختياري
الاهداءات
  • من (ياسمين كبها): موقع مرتب جدا وغني بالمواد
  • من (Raneem): الف مبروك
  • من (رنيم جبارين): الف مبروك ❤
  • من (رنيم جبارين): الف مبروك ❤
  • من (رقيه احمد): الف مبروك
  • من (ساطي): شككككرا
تابعنا هنا أيضاً
المواضيع المميزة
مقطع فيديو